Jak się zapisać do BUR?
Zapisu do Biblioteki UR dokonuje się osobiście w Wypożyczalni (stanowisko "Karty biblioteczne") w budynku Biblioteki ul. prof. Stanisława Pigonia 8.
  • studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego okazują ważną legitymację studencką oraz wypełniają specjalny formularz,
  • studenci Politechniki Rzeszowskiej okazują ważną legitymację studencką, dowód tożsamości oraz indeks z wpisem na bieżący rok akademicki i wypełniają specjalny formularz,
  • pracownicy UR oraz PRz przy zapisie okazują aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu w uczelni i dowód tożsamości oraz wypełniają specjalny formularz,
  • Uwaga! Elektroniczna Legitymacja Pracownicza pełni również funkcję karty bibliotecznej. Szczegóły tutaj,
  • inni użytkownicy okazują dowolny dowód tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport).
Stanowisko "Karty biblioteczne" znajduje się w Wypożyczalni. Otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, w soboty 8.00-15.00.
 
Czy można zapisać się do BUR za pośrednictwem Internetu?
Nie, należy przyjść osobiście do punktu wyrabiania kart bibliotecznych. O zapisach czytaj więcej tutaj.
 
Jak można przedłużyć czas zwrotu książki?
Prolongaty można dokonać bezpośrednio u bibliotekarza lub samodzielnie poprzez katalog OPAC WWW (należy wówczas wybrać opcję "Konto użytkownika" a następnie "Prolongaty"). Prolongata jest możliwa wówczas, gdy książka nie jest zarezerwowana przez innego czytelnika i gdy są uregulowane wszystkie zobowiązania wobec Biblioteki UR.
 
Nie jestem studentem ani pracownikiem UR. Czy mogę korzystać ze zbiorów BUR?
Tak, ale tylko na miejscu, bez możliwości wypożyczania książek do domu. Dokumentem uprawniającym do korzystania z czytelni jest elektroniczna karta biblioteczna.
 
Jestem studentem Politechniki Rzeszowskiej. Czy mogę wypożyczać książki?
Tak. Studenci i pracownicy Politechniki Rzeszowskiej mogą korzystać zarówno z czytelni jak i wypożyczalni. Warunkiem do korzystania ze zbiorów BUR jest wyrobienie karty bibliotecznej.
 
Jestem studentem prywatnej uczelni wyższej w Rzeszowie. Czy mogę korzystać ze zbiorów BUR?
Tak, ale tylko na miejscu, bez możliwości wypożyczania książek do domu. Dokumentem uprawniającym do korzystania z czytelni jest elektroniczna karta biblioteczna.
 
W jakim czasie od momentu złożenia zamówienia muszę odebrać książki z wypożyczalni lub czytelni?
Realizacja zamówienia trwa ok. 30 min. W przypadku zwiększonego ruchu ten czas może się wydłużyć o czym informować będzie komunikat biblioteczny. Zamówione książki czekają na czytelnika 3 dni robocze.
 
Jako student UR ile książek i na jaki czas mogę wypożyczyć?
  • studenci lat I-II studiów I stopnia, I-III lat studiów 5-letnich, słuchacze studiów podyplomowych oraz Studium Języka Polskiego - 20 wol. na okres 13 tygodni,
  • studenci III roku studiów I stopnia, I-II roku studiów II stopnia, studenci IV-V roku studiów 5-letnich (po okazaniu indeksu z wpisem na dany semestr lub zaświadczenia z dziekanatu) oraz studiów III stopnia - 30 wol. na okres 13 tygodni,
  • studenci studiujący jednocześnie na dwóch kierunkach studiów - 40 wol. na okres 13 tygodni.
 
Jak mogę otrzymać hasło do własnego konta bibliotecznego?
Pierwsze hasło otrzymuje się osobiście przy aktywacji legitymacji lub wyrabianiu karty bibliotecznej. Wskazane jest, aby każdy czytelnik zmienił to hasło na znane tylko sobie, poufne hasło dostępu. Zmiany hasła można dokonać samodzielnie w opcji Konto użytkownika -> Zmiana danych -> Hasło. Uwaga, prosimy w haśle nie używać polskich liter.
 
Jak sprawdzić stan swojego konta bibliotecznego?
Należy zalogować się do katalogu podając identyfikator (login do EOD/Wirtualnej Uczelni/ID czytelnika - w zależności od statusu czytelnika) oraz hasło, a następnie wybrać link po prawej stronie w opcji ID XXXXX -> Konto użytkownika
 
Co mam zrobić gdy zapomniałem hasła do swojego konta bibliotecznego?
Należy osobiście przyjść do Wypożyczalni (stanowisko "Karty biblioteczne") by otrzymać nowe hasło dostępu lub skorzystać z opcji "Nie pamiętam hasła" (link widoczny pod oknem logowania), która działa tylko wówczas, gdy wcześniej podany był i został zweryfikowany adres e-mail czytelnika. 
 
Poszukuję literatury na temat ... Jak szukać?
Należy rozpocząć poszukiwania od przejrzenia katalogu komputerowego wg hasła przedmiotowego. Chyba, że znany jest autor lub tytuł publikacji - wówczas szukamy albo wg "osoby" albo "tytułu". Jeśli poszukiwania nie dadzą efektu można udać się do Oddziału Informacji Naukowej, który służy pomocą we wszelkich poszukiwaniach bibliograficznych.
 
Jak mogę sprawdzić w którym dziale znajduje się konkretna książka w czytelni?
Miejsce książki udostępnianej w konkretnej czytelni wskazuje jej sygnatura.
 
Jak zamawiać poszczególne roczniki czasopism?
Z czasopism naukowych można skorzystać tylko na miejscu, w czytelni. Katalog komputerowy rejestruje wszystkie tytuły czasopism, pełny ich wykaz znajduje się w katalogu kartkowym Czytelni Czasopism Naukowych (I piętro). Aby skorzystać z czasopisma należy więc wypełnić tradycyjny rewers kartkowy i wręczyć go dyżurującemu bibliotekarzowi.
 
Czy można dokonywać rezerwacji książki wypożyczonej przez innego czytelnika?
Tak. Należy skorzystać z opcji Zarezerwuj i wskazać datę do której rezerwacja ma być ważna. Jeśli czytelnik uzupełnił swoje dane osobowe w systemie o adres e-mail informacja o tym, iż zarezerwowana książka jest do odebrania zostanie przesłana do niego pocztą elektroniczną.
 
Czy mogę korzystać z prac licencjackich i magisterskich obronionych w UR?
Nie, Biblioteka nie gromadzi prac licencjackich i magisterskich, są one przechowywane w Archiwum Uczelnianym. Zgodnie z Zarządzeniem Rektora UR nr 25/03 z dnia 7.04.2003 r. nie wyraża się zgody na udostępnianie maszynopisów prac dyplomowych, licencjackiich i magisterskich studentom UR oraz studentom innych uczelni.
 
Co mam zrobić, jeśli zgubiłem kartę biblioteczną?
Należy jak najszybciej zgłosić ten fakt w Wypożyczalni w celu zablokowania konta czytelnika. Następnie można wyrobić duplikat karty. Zobacz Cennik.
 
Czy książki zamówione z mojego konta bibliotecznego może odebrać za mnie ktoś inny?
Tak. Należy wcześniej - drogą elektroniczną - upoważnić tę osobę do odbioru książek. Aby to uczynić zaloguj się na swoje konto, następnie wejdź na „Konto użytkownika” i rozwiń zakładkę „Zmiana danych”. W podpunkcie „Osoby upoważnione” podaj swoje hasło i zatwierdź. Na stronie pojawi się formularz, do którego należy wprowadzić dane osoby upoważnionej i zapisać je.
Wskazana w ten sposób osoba może dokonać odbioru książek po okazaniu dowodu osobistego.
 
W jaki sposób rejestrowany jest stan mojego konta bibliotecznego?
Użytkownicy Wypożyczalni BUR posiadają wyłącznie elektroniczne konta biblioteczne. Wypożyczanie i zwrot książek rejestrowany jest również wyłącznie drogą elektroniczną. Czytelnicy zobowiązani są do monitorowania stanu swojego konta po wypożyczeniu i zwrocie książek.
 
Czy mogę zamówić książki przez Internet?
Tak. Zamawianie książek w BUR odbywa się teraz wyłącznie drogą komputerową: z terminali lub komputerów rozmieszczonych w Bibliotece oraz przez Internet opac.ur.edu.pl