Biblioteka UR oprócz tradycyjnych wydawnictw zwartych poleca także kolekcje książek elektronicznych. Są to: 

  • czytelnia on-line Ibuk Libra,
  • e-booki na platformie EBSCO,
  • monografie umieszczone w Serwisie Informacji Prawnej LEX,
  • publikacje medyczne Wydawnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • e-booki dostępne w ramach licencji krajowych Elsevier, Springer i Wiley (Uwaga! Polecamy wyszukiwarkę e-książek w WBN).
 

 

Ibuk Libra to pierwsza i największa w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim, publikowanych przez najważniejsze polskie wydawnictwa naukowe, m.in.: Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne i inne. Subskrypcja wykupiona przez Bibliotekę umożliwia dostęp do ponad 2 700 publikacji.

W dostępie do zasobów nowością jest konieczność jednorazowego założenia osobistego konta myIbuk, umożliwiającego użytkownikowi korzystanie z zaawansowanych funkcji do pracy z tekstem (dodawanie zakładek, zaznaczanie fragmentów tekstu, wprowadzanie własnych notatek i ich udostępnianie) oraz czytanie publikacji na urządzeniach mobilnych (komputer, tablet, telefon).

Wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecane jest używanie aktualnej wersji przeglądarek Firefox, Google Chrome, Safari czy Microsoft Edge. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

 

Wejście do bazy Ibuk Libra:

Informacje techniczne: PDF

 

UWAGA! Z bazy Ibuk Libra można korzystać bezpośrednio z komputerów sieci uczelnianej lub z dowolnego komputera przez serwer PROXY. Ponadto informujemy, iż Biblioteka nie posiada do przekazania jakichkolwiek kodów PIN do serwisu Ibuk Libra - komunikat tego typu oznacza jedynie, że dana pozycja nie jest dostępna dla Naszych czytelników (dostęp do niej w ramach subskrypcji nie został wykupiony).

 

Prawie wszystkie tytuły z kolekcji są dostępne także w formie tradycyjnej w zbiorach Biblioteki UR. Informacja o wersji elektronicznej umieszczona jest w opisie bibliograficznym danej książki.

 


 

eBook Academic Collection jest obszerną multidyscyplinarną bazą naukową pełnotekstowych książek elektronicznych z różnych dziedzin wiedzy, takich jak: sztuka i architektura, pedagogika i edukacja, historia, prawo, literatura i krytyka literacka, filozofia, nauki polityczne, psychologia, religia, nauki społeczne, nauczanie języków, biznes i ekonomia, nauki medyczne, nauki ścisłe i techniczne, informatyka. Książki są dostępne nie tylko w języku angielskim, ale i w innych językach, m.in. niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim.

Kolekcja została umieszczona na platformie EBSCOhost i dostęp do niej jest taki sam jak do pozostałych baz EBSCO. Niewątpliwą zaletą dla użytkowników jest więc zintegrowanie książek i baz na tej samej platformie EBSCOhost, dzięki czemu użytkownicy mogą prowadzić wyszukiwania w połączonych zbiorach książek elektronicznych i baz danych, a otrzymane rezultaty są wyświetlane na jednej liście wyników.

 

Dostęp do bazy:

(po kliknięciu w link EBSCOhost Web należy wybrać bazę eBook Academic Collection)

 

Baza eBook Academic Collection jest dostępna z komputerów w sieci uczelnianej oraz z komputerów domowych w ramach zdalnego dostępu do e-źródeł.


 

Dostępny w sieci uniwersyteckiej Serwis Informacji Prawnej LEX oferuje nie tylko ustawy i akty prawne, ale także kolekcję monografii.
 

 Wejście do systemu LEX:

Aby skorzystać z wybranej książki należy w Zasobach (menu po lewej) wybrać Komentarze i publikacje, a następnie Monografie:

  


 

Wydawnictwo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oferuje bezpłatny dostęp do ok. 80 publikacji książkowych z dziedziny medycyny, farmakologii, ginekologii, pediatrii, stomatologii, zdrowia publicznego oraz materiałów do ćwiczeń laboratoryjnych dla studentów kierunków medycznych.

Dostęp do publikacji:


 

W ramach licencji krajowej Springer dostępne są także e-książki na zasadzie zakupionych licencji wieczystych lub okresowych licencji testowych. W roku 2010 zakupione zostały archiwa 26 serii książkowych obejmujące 10.558 wolumenów do rocznika 2008, a także 16.653 e-książki anglojęzyczne wydane w latach 2004, 2005 i 2009-2011. W grudniu 2017 MNiSW zdecydowało o sfinansowaniu najnowszych książek Springer i ICM zawarł z wydawcą nową umowę na zakup e-książek w okresie 2018-2019. W ramach tej umowy zostało zakupione ok. 9.600 książek anglojęzycznych z roku 2017 (uwaga: katalog 2017 nie jest jeszcze kompletny).
Ponadto w serwisie WBN dostępna jest przeglądarka dziedzinowa i wyszukiwarka e-książek w WBN, która na razie obejmuje książki Springer zakupione w roku 2010, a docelowo będzie obejmować książki z wszystkich roczników oraz z licencji krajowych Elsevier i Wiley.


 

W internecie dostępne są także legalne darmowe kolekcje e-booków:

POLSKIE

Wolne Lektury:
http://wolnelektury.pl

Biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska; oferująca lektury szkolne i inne książki. Lektury są uzupełnione o komentarze i - dla wygody uzytkownika - udostepniane w kilku formatach (w tym niektóre w mp3 - do odsłuchania).

Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl

Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby polskich bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie archiwa, muzea i ośrodki badawcze.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona:
https://polona.pl

Bbiblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Biblioteka Nauki (dawniej otworzksiazke.pl): 
https://bibliotekanauki.pl/

Cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych - przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.


ZAGRANICZNE

Europeana: 
https://europeana.eu 
Jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i innych. Wśród zasobów można znaleźć między innymi pamiętniki, czasopisma, listy i książki z całej Europy.
Project Gutenberg: 
https://gutenberg.org
Pierwszy w Internecie zbiór darmowych, pełnych e-booków. Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.
Google Books:
http://books.google.com/books
Projekt firmy Google, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej. Na stronie znajduje się wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce. Niektóre materiały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.
Open Library:
http://openlibrary.org/
Internetowy katalog książek oraz e-książek. Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bibliotekach (głównie amerykańskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie e-­booków.