W Mediotece Instytutu Goethego znajdują się materiały do języka niemieckiego: podręczniki, słowniki, encyklopedie oraz opracowania z teorii metodyki. Oprócz książek do dyspozycji czytelników są płyty CD i DVD, plakaty, gry planszowe, układanki, zabawki, pacynki, mapy, kasety magnetofonowe i wideo.
Medioteka posiada sześć tytułów czasopism:
- Deutsch Perfekt
- Hallo Deutschlehrer
- Fruhes Deutsch
- Markt
- Presse und Sprache
- Fremdsprache Deutsch
Opiekun Medioteki: mgr Agnieszka Litwa, tel. 17 872-13-76, e-mail: medioteka [at] ur.edu.pl
Opieka merytoryczna i doradztwo metodyczne: dr hab. Anna Hanus, prof. UR, e-mail: ahanus [at] ur.edu.pl
Lokalizacja: Czytelnia Nauk Humanistycznych i Prawnych BUR (I piętro)
Aktualności
WARSZTATY INSTYTUTU GOETHEGO
Za nami kolejne warsztaty Instytutu Goethego w Krakowie przygotowane we współpracy z Katedrą Lingwistyki Stosowanej UR i Medioteką Instytutu Goethego w Rzeszowie w ramach cyklu szkoleń #krk_vernetzt. Dwudniowy kurs, przeprowadzony w dniach 22-23 listopada 2024, skierowany był do nauczycieli i lektorów języka niemieckiego i obejmował 16 jednostek zajęć. Warsztaty przeprowadził trener Instytutu Goethego w Krakowie, pan Dawid Borgosz. Tematyka zajęć obejmowała następujące zagadnienia: Umgang mit Hausaufgaben im DaF-Unttericht oraz Nachhaltiges Lernen im DaF-Unterricht.
Dzięki zaangażowaniu dr hab. prof. UR Anny Hanus, gospodyni przedsięwzięcia, również studenci Lingwistyki stosowanej mieli okazję wziąć w nich udział i doskonalić swoje kompetencje językowe i umiejętności dydaktyczne. Poniżej zamieszczamy ich krótkie wypowiedzi:
To było bardzo wartościowe doświadczenie. Poznałam nie tylko różne innowacyjne metody i narzędzia do nauczania języków obcych, ale także sposoby wzbogacenia zajęć za pomocą różnych gier i zabaw ruchowych. Poznałam również wiele przydatnych narzędzi i stron internetowych pomocnych w nauczaniu i tworzeniu materiałów do zajęć. Warsztaty były również świetną okazją, do doskonalenia swoich kompetencji językowych w gronie wykładowców. Z pełnym przekonaniem mogę polecić udział w warsztatach każdemu, kto swoją przyszłość wiąże z nauczaniem języków - i nie tylko!
Pola Rogoz, 2. rok, S1 LS
Warsztaty Goethe Institut okazały się doskonałym wyborem zarówno dla nauczycieli jak i studentów, którzy chcą wspierać uczniów w edukacji. Były one zorganizowane w sposób niezwykle przemyślany, łącząc teorię z praktycznymi wskazówkami. Jednym z głównych punktów było uświadomienie uczestnikom, że zadania domowe wcale nie muszą być nudne i mechaniczne. Pan Dawid Borgosz wykazał się bardzo profesjonalnym podejściem, a jednocześnie był otwarty na pytania uczestników. Polecam te warsztaty każdemu, kto chce wzbogacić swoje podejście do nauki i nauczania języków obcych!
Eryk Ciołek, 2. rok, S1 LS
Oprócz realizacji różnorodnych aktywności, takich jak organizacja gier i zabaw grupowych, zostały nam zaprezentowane nowoczesne narzędzia, takie jak programy do generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Istotne było dla mnie również to, że zajęcia przeprowadzono w języku niemieckim, co umożliwiło mi nie tylko poznanie nowego słownictwa i struktur językowych, ale również ich użycie w praktyce podczas konwersacji z gronem germanistów. Bez wątpienia było to niezwykle wzbogacające doświadczenie, dzięki któremu zgłębiłem tajniki dynamicznego świata edukacji, widzianego również z perspektywy nauczyciela. Każdemu, kto rozważa obranie ścieżki zawodowej związanej z nauczaniem języków, z całego serca polecam udział w warsztatach.
Karol Chropała, 2. rok, S1 LS
Udział w warsztatach okazał się niezwykłą okazją do porównania perspektywy studenta i nauczyciela. Mieliśmy okazję zarówno do integracji z nauczycielami i wykładowcami języka niemieckiego poprzez różne aktywności, jak też do dyskusji na temat prac domowych. Ta wymiana doświadczeń odbyła się w języku niemieckim, co dodatkowo podniosło poziom trudności. Jednak wszyscy byli wyrozumiali i otwarci na pytania z naszej, studenckiej strony. Moim ulubionym punktem programu była aktywność o tajemniczej nazwie „Rumpfdialog”. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, o co chodziło, koniecznie musi wziąć udział w kolejnym szkoleniu!
Magdalena Okoń, 2. rok, S II LS
Ogłoszenia
Instytut Goethego w Krakowie we współpracy z Medioteką Instytutu Goethego w Rzeszowie
i Katedrą Lingwistyki Stosowanej UR serdecznie zaprasza na kolejne warsztaty w ramach cyklu szkoleń KRK-Vernetzt.
Szkolenie skierowane do nauczycieli i lektorów języka niemieckiego odbędzie się w dniach 22-23.11.2024 na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Zajęcia poprowadzi pan Dawid Borgosz, trener Instytutu Goethego w Krakowie.
Miejsce szkolenia: Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Neofilologii, Katedra Lingwistyki Stosowanej, ul. mjr. W. Kopisto 2 b, 35-315 Rzeszów, sala nr 11 (parter).
Zajęcia zaplanowane są na 16 jednostek lekcyjnych, rozpoczną się w piątek 22.11.2024 o godz. 15.00. Zakończenie warsztatów 23.11.2024 planowane jest na godz.: 16.00.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy: ahanus [at] ur.edu.pl (ilość miejsc jest ograniczona).
Kliknij, aby pobrać opis kursu
Regulamin korzystania z księgozbioru Medioteki Goethe-Institut
1. Medioteka Goethe-Institut gromadzi materiały dydaktyczne do nauki języka niemieckiego.
2. Z księgozbioru może korzystać każdy chętny, pod warunkiem zapisania się do Medioteki. W celu zapisania należy przedłożyć dokument tożsamości oraz zostawić numer kontaktowy.
3. Księgozbiór Medioteki przeznaczony jest do korzystania na miejscu oraz do wypożyczania.
4. Użytkownicy Medioteki mają możliwość skanowania i robienia zdjęć przestrzegając przepisów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami.
5. Zasady wypożyczania:
- warunkiem wypożyczania jest czytelne wypełnienie rewersu przez użytkownika,
- okres wypożyczenia: słowniki, encyklopedie, podręczniki – 2 tygodnie,
pozostałe materiały – 5 tygodni, - na prośbę opiekuna Medioteki użytkownik jest zobowiązany do wcześniejszego zwrotu materiałów,
- istnieje możliwość prolongaty.
6. W przypadku zgubienia lub zniszczenia materiałów użytkownik zobowiązany jest do ich odkupienia lub zwrotu kosztów zakupu.