Zbiory Specjalne
Zasoby Pracowni Zbiorów Specjalnych to ponad 32 tys. jednostek inwentarzowych.
Najcenniejszy zbiór to książki wydane do 1800 r., wśród nich wybór kazań zawierający 22 utwory napisane przez najsławniejszych mówców i kaznodziejów: Szymon Wysocki (1593 r.), Piotr Skarga (1604 r.), Andrzej Grącki (1614 r.). Niezwykle cenne jest dzieło jezuity Jana Bottera Reality powszechne z 1609 r a także inne książki o szczególnej wartości: Marcina Kromera De origine et rebus gestis polonarum libri XXX wydane w Bazylei w 1555 r., i Constitucie Statua y przywileie, na walnych seymiech koronnych od roku pańskiego aż do roku 1625 uchwalone, czy Postilla Katholicka mniejsza... przez Iakuba Wuyka z 1596 r.
Pracownia posiada bogaty zbiór Sprawozdań Szkolnych wydawanych systematycznie przez gimnazja, szkoły realne, zawodowe i semianaria w Galicji. Stanowią one ważne dokumenty z dziejów średniego szkolnictwa galicyjskiego w drugiej połowie XIX i początku XX w.
Cały czas trwa proces digitalizacji sprawozdań szkolnych, które udostępniane są w wersji elektronicznej w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej .
W Pracowni Zbiorów Specjalnych została również usytuowana Pracownia Badań i Dokumentacji Kultury Literackiej organizowana wraz z Instytutem Filologii Polskiej UR. Celem Pracowni jest archiwizowanie i udostępnianie archiwaliów wybitnych poetów i pisarzy oraz naukowców – humanistów. Zasoby pozyskują pracownicy Instytutu Filologii Polskiej i w formie daru przekazują je Bibliotece UR.
Archiwa dostępne w Pracowni Badań i Dokumentacji Kultury Literackiej:
- Archiwum Profesora Floriana Śmiei,
- Archiwum Jana Darowskiego,
- Fragment kolekcji Wita Tarnawskiego (Pamiętnik chłopca, t. 1, korespondencja Wita Tarnawskiego ze Stanisławem Vincenzem),
- Fragment archiwum Wojciecha Gniatczyńskiego,
- Kolekcja nagrań poezji i prozy twórców Podkarpacia (40 płyt CD).
Ponadto w zbiorach znajdują się:
- Księgozbiór Stanisława i Marii Gliwów,
- Księgozbiór Jadwigi i Adama Tomaszewskich.
Więcej informacji o Pracowni Badań i Dokumentacji Kultury Literackiej można znaleźć na stronie Instytutu Filologii Polskiej UR
Pracownia Zbiorów Specjalnych (II piętro, w ramach Czytelni Humanistycznej) czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-15.00, w soboty 8.00-15.00.