Wystawy 2006

-A A +A

Wystawy eksponowane w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego w roku 2006

Zobacz również wystawy z lat: 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015

 

plakat wystawy
grudzień 2006
hol główny BUR I piętro

Św. Jadwiga
patronką Uniwersytetu Rzeszowskiego

Wystawa poświęcona była wybitnej postaci, która we wrześniu 2006 r. ogłoszona została patronką naszego Uniwersytetu.
W gablotach wyeksponowano malarskie wizerunki Świętej, przedstawiono jej drogę do świętości, działania na rzecz potrzebujących oraz wspieranie nauki i jej rozwoju.
Wystawę uzupełniała prezentacja publikacji dotyczących Św. Jadwigi znajdujących się w zbiorach BUR.


 

listopad 2006
Czytelnia Prasy Bieżącej

BET HA-KWAROT
Kirkuty - macewy jak ludzie

W listopadowym okresie zadumy i refleksji nad przemijaniem zaprosiliśmy do oglądania wystawy fotografii Jerzego Wygody poświęconej nekropoliom Polski Południowo-Wschodniej.Tłem dla niezwykle przejmujących obrazów nekropolii podkarpackich jest przyroda: nieokiełznana, dzika i fascynująca. (...) Problem śmierci wraca bumerangiem do żywych: cmentarzyska minione, cywilizacje żydowskie, naniesione na kamień kwestie filozofii życia tych, których nagrobki rozpadają się wśród zgliszcz. (...) Wygoda sięga po maksimum możliwości technicznych w celu uzyskania ekspresji, szuka ducha miejsca opuszczonych uroczysk, znajduje je tam gdzie sięga wzrok oglądających jego fotografie - pisze o artyście i jego sztuce Barbara Maria Skałbania we wstępie do katalogu wystawy.

Kirkut w Żołyni fot. J. Wygoda
Kirkut w Żołyni fot. Jerzy Wygoda

 

plakat wystawy
wrzesień-październik 2006
hol główny BUR I piętro

Zabytki sztuki introligatorskiej w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego


Wystawa eksponowana w holu głównym BUR na I piętrze poświęcona była książkom o cennych oprawach i grzbietach przechowywanych w Pracowni Zbiorów Specjalnych BUR. Całość uzupełniona została przykładami narzędzi i materiałów introligatorskich.


 

wrzesień 2006
Czytelnia Czasopism Bieżących

Literacka Nagroda NIKE 2006

plakat wystawy

Na wystawie zaprezentowano książki, które w bieżącym roku ubiegały się o miano laureata tej prestiżowej Nagrody. Przedstawiono także ich krótkie charakterystyki, które zachęcić mogły czytelników do lektury.


 

lipiec-sierpień 2006 r.
hol główny BUR

Podróże kształcą

 


Wystawa poświęcona była jakże miłemu dla wszystkich tematowi podróży, wypoczynku i wakacji. Oglądać na niej można było m. in. ciekawe przewodniki i albumy z księgozbioru Biblioteki, a także cenne czasopisma o tematyce podróżniczej z różnych okresów historii.

plakat wystawy

 

plakat wystawy
lipiec - sierpień 2006 r.
Czytelnia Prasy Bieżącej

Pisanie książek bez użycia pióra

 

 


Wystawa przybliżyła postać wybitnego typografa i bibliofila pochodzącego z naszego regionu - Stanisława Gliwy.
Na wystawie zobaczyć można było m.in. zbiór fotografii dokumentujący życie artysty, grafiki wojenne, linoryty i ciekawe dzieła bibliofilskie jego autorstwa.


 

czerwiec 2006 r.
hol główny BUR I piętro

Pięć lat Uniwersytetu Rzeszowskiego

 

 


Wystawa zorganizowana z okazji 5 rocznicy powołania Uniwersytetu Rzeszowskiego przypominała najważniejsze wydarzenia z tego okresu: m. in. pierwszą inaugurację roku akademickiego, uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa UR Janowi Pawłowi II, otwarcie nowego budynku Biblioteki oraz ciekawe fakty z życia studenckiego.

Ekspozycję zdjęć i dokumentów uzupełniały wybrane publikacje z bogatego dorobku naukowego pracowników naszej Uczelni.
plakat wystawy

 

maj 2006 r.
hol główny Biblioteki na I piętrze

Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli


Na wystawie przedstawiono dowody na to, że nie zawsze książka traktowana jest jak przyjaciel: pokreślone strony, zniszczone okładki, plamy po kawie i herbacie - to niektóre przykłady specyficznego "szacunku" dla bibliotecznego słowa pisanego.
plakat wystawy
Wystawę uzupełniała ciekawa kolekcja zakładek książkowych, przykłady książek o niezwykle małych rozmiarach, a także złote myśli i sentencje.

 

plakat wystawy
kwiecień 2006 r.
Czytelnia Prasy Bieżącej

Święta Wielkanocne w czasopismach polskich
z XIX i początków XX w.

 

 


Wystawa poświęcona tematyce świątecznej poruszanej na łamach czasopism z księgozbioru Biblioteki UR: Bluszcz, Tygodnik Ilustrowany, Kuryer Literacko-Naukowy.
kwiecień 2006 r.
hol główny Biblioteki na I piętrze

Jan Paweł II - papież, który pozostał człowiekiem

 

 


Wystawa zorganizowana z okazji przyznania Janowi Pawłowi II tytułu honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego, przybliżyła postać Naszego Papieża jako opiekuna i przyjaciela dzieci, miłośnika sportu, przyrody oraz jako mądrego nauczyciela, filozofa i twórcy.
plakat wystawy

 

plakat wystawy
marzec 2006 r.
Czytelnia Prasy Bieżącej

Perspektywa Gaijin
fotografie Artura Góry

 

 

Wystawa zorganizowana przy współpracy ze studenckim kołem naukowym animatorów kultury Instytutu Pedagogiki UR oraz członkami Polskiego Towarzystwa Origami Papierowe Fantazje , którzy zaprezentowali ciekawe prace wykonane techniką origami przez siebie oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli i Zespołu Szkół nr 2 w Nisku.

 

luty 2006 r.
Czytelnia Prasy Bieżącej

Wystawa zorganizowana z okazji nadania Janowi Pawłowi II tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Śladami Jana Pawła II


Fotografie laureatów ogólnopolskiego konkursu fotograficznego skłaniały do refleksji nad dziełem i nauką Jana Pawła II, przedstawiały "uchwycenie chwili" tj. kronikę wydarzeń związanych z osobą Papieża oraz - wg zamierzeń organizatorów - były strofą w wielkim hymnie wdzięczności całego świata za dar Papieża-Polaka.
 
plakat wystawy

 

plakat wystawy
styczeń 2006 r.
hol główny BUR I piętro

Wystawa zorganizowana z okazji 2 rocznicy przenosin Biblioteki UR do nowego budynku

Nasza biblioteka wczoraj i dziś

 


Świadectwo zmian, jakie w minionych dziesięcioleciach dokonały się w formie działalności naszej biblioteki: od szufladek katalogowych do terminali komputerowych, od ręcznie wypełnianych rewersów do elektronicznych zamówień, od ciasnych pomieszczeń do przestronnych i klimatyzowanych wnętrz...
Uśmiech bibliotekarzy pozostał jednak wciąż ten sam :)