ACADEMICA

-A A +A

dostęp na wydzielonym terminalu w Oddziale Informacji Naukowej

 

ACADEMICA pozwala na dostęp do 3 390 096 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Stale rozbudowywane zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców. Tak ogromna baza wiedzy stanie się z pewnością ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej oraz dydaktycznej.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego:

  • Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Oddziale Informacji Naukowej.
  • Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonują bibliotekarze w Oddziale Inoformacji Naukowej.
  • Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe (login - będący numerem PESEL oraz hasło). Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu, staje się ona dostępna dla pozostałych użytkowników.
  • Rezerwacji publikacji można dokonać poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni.
  • Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.

Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Podręczniku czytelnika oraz w zakładce Najczęściej zadawane pytania.

Uwaga! Przeglądanie katalogu publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji.
Składanie rezerwacji (po wcześniejszej rejestracji w systemie Academica w Oddziale Informacji Naukowej BUR) wymaga zalogowania w portalu academica.edu.pl. Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek – Uniwersytet Rzeszowski. Biblioteka.

Terminal systemu ACADEMICA dostępny jest w Oddziale Informacji Naukowej w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego (I piętro) w godzinach: pn.-pt.: 8.00-18.00, sb.: 8.00-14.00