Regulamin Wypożyczalni
I. UPRAWNIENIA DO KORZYSTANIA Z WYPOŻYCZALNI
- Prawo do wypożyczania materiałów bibliotecznych przysługuje:
- pracownikom, studentom, doktorantom, słuchaczom Studium Języka Polskiego i studiów podyplomowych Uniwersytetu Rzeszowskiego,
- emerytowanym pracownikom Uniwersytetu Rzeszowskiego,
- słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego,
- pracownikom i studentom Politechniki Rzeszowskiej,
- pracownikom i studentom Wyższego Seminarium Duchownego (WSD) w Rzeszowie i Instytutu Teologiczno-Pastoralnego (ITP) w Rzeszowie,
- innym instytucjom na podstawie umowy zawartej z Biblioteką,
- innym czytelnikom na podstawie indywidualnej zgody Dyrekcji BUR
II. WYPOŻYCZANIE
- Do korzystania ze zbiorów Wypożyczalni Biblioteki UR uprawnia Elektroniczna Legitymacja Studencka (ELS), Elektroniczna Legitymacja Doktoranta (ELD) i Elektroniczna Legitymacja Pracownicza (ELP) pełniące funkcję karty bibliotecznej, po ich aktywacji w punkcie „Karty biblioteczne”, jak również Elektroniczna Legitymacja Biblioteczna (ELB), po wyrobieniu jej przez uprawnione osoby w punkcie „Karty biblioteczne”.
- Warunki otrzymania uprawnień do wypożyczania książek:
- studenci studiów I - II stopnia Uniwersytetu Rzeszowskiego - po okazaniu aktualnej elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS),
- studenci studiów III stopnia Uniwersytetu Rzeszowskiego - po okazaniu aktualnej elektronicznej legitymacji doktoranta (ELD),
- słuchacze Studium Języka Polskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego - po okazaniu aktualnej legitymacji,
- słuchacze studiów podyplomowych UR - po okazaniu zaświadczenia o studiowaniu (zgodnie z umową pomiędzy BUR a organizatorem Studiów Podyplomowych) i dowodu osobistego,
- pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego zatrudnieni na umowę o pracę - po okazaniu elektronicznej legitymacji pracowniczej (ELP) i dowodu osobistego,
- pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego zatrudnieni na umowę o dzieło i umowę zlecenie - po okazaniu elektronicznej legitymacji pracowniczej (ELP) i dokumentu potwierdzającego zatrudnienie w uczelni oraz dowodu osobistego,
- słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku - po okazaniu aktualnej legitymacji UTW i dowodu osobistego,
- studenci innych uczelni wymienionych w pkt. 1 - po okazaniu aktualnej legitymacji studenckiej i dowodu osobistego,
- pracownicy innych uczelni wymienionych w pkt. 1:
- WSD i ITP - po okazaniu dokumentu potwierdzającego zatrudnienie w uczelni (Poręczenie wydane przez Bibliotekę WSD i ITP) i dowodu osobistego,
- PRz - po okazaniu dokumentu potwierdzającego zatrudnienie w uczelni (Poręczenie wydane przez Bibliotekę PRz) i dowodu osobistego.
- Elektronicznej legitymacji studenckiej oraz ELD/ELP/ELB nie wolno odstępować innym osobom. W wyjątkowych przypadkach obowiązuje pisemne upoważnienie.
- Czytelnik zobowiązany jest do powiadomienia Wypożyczalni o zagubieniu elektronicznej legitymacji studenckiej lub ELD/ELP/ELB, zmianie danych osobowych oraz miejsca zamieszkania. Wszelkie skutki niepowiadomienia obciążają czytelnika.
- Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za podany błędnie adres e-mail. Z uwagi na złożoność procesu dostarczania poczty elektronicznej i brak wpływu na wiele jego etapów leżących poza biblioteczną strukturą informatyczną, BUR nie ponosi również odpowiedzialności za ew. przypadki nieotrzymania przez czytelnika e-maili.
- Blokada konta bibliotecznego następuje w przypadku:
- trzykrotnego błędnego logowania do systemu OPAC,
- braku aktywności na koncie bibliotecznym powyżej jednego roku.
- Limity wypożyczeń i terminy zwrotów:
- pracownicy UR - 50 wol. na okres 1 roku,
- studenci lat I-II studiów I stopnia, I-III lat studiów 5-letnich, słuchacze studiów podyplomowych oraz Studium Języka Polskiego - 20 wol. na okres 13 tygodni,
- studenci III roku studiów I stopnia, I-II roku studiów II stopnia, studenci IV-V roku studiów 5-letnich (po okazaniu indeksu z wpisem na dany semestr lub zaświadczenia z dziekanatu) oraz studiów III stopnia - 30 wol. na okres 13 tygodni,
- studenci studiujący jednocześnie na dwóch kierunkach studiów - 40 wol. na okres 13 tygodni,
- emerytowani pracownicy UR, słuchacze UTW, studenci i pracownicy innych uczelni wymienionych w pkt. 1 - 10 wol. na okres 13 tygodni.
- Czytelnik może trzykrotnie prolongować wypożyczoną książkę, jeżeli nie została dokonana jej rezerwacja, najpóźniej w dniu upływu terminu zwrotu. Prolongaty można dokonać samodzielnie poprzez katalog internetowy lub bezpośrednio u bibliotekarza.
- Terminowy zwrot wypożyczonych materiałów bibliotecznych obowiązuje w jednakowym stopniu wszystkich czytelników.
- Za nieterminowy zwrot książek pobierane są opłaty zgodnie z Zarządzeniem Rektora UR w sprawie opłat za usługi biblioteczne.
- Opłaty należy uregulować w punkcie „Karty Biblioteczne” w holu Biblioteki UR lub dokonując wpłaty na konto.
- Czytelnik z zadłużeniem książkowym lub finansowym nie może wypożyczać książek.
- W stosunku do osób z zadłużeniem książkowym i finansowym prowadzone są działania przedwindykacyjne (wysyłane są dwa e-maile, upomnienie oraz wezwanie do zwrotu i zapłaty). Dalsze działania windykacyjne prowadzone są przez Kancelarię Prawną i Kwesturę UR.
III. REALIZACJA ZAMÓWIEŃ
- Czas realizacji zamówień wynosi ok. pół godziny, a w okresie natężonego ruchu czytelniczego może ulec wydłużeniu.
- Zamawianie książek odbywa się wyłącznie elektronicznie poprzez katalog OPAC dostępny przez Internet lub z terminali w Bibliotece UR.
- Zamówione książki należy odbierać najpóźniej do trzech dni od daty realizacji (łącznie z sobotami roboczymi). Po tym terminie odsyłane są do magazynu.
- Poza Bibliotekę nie wypożycza się:
- książek z oznaczeniem „cz”,
- książek w złym stanie technicznym
IV. ZNISZCZENIE LUB ZAGUBIENIE KSIĄŻKI
- Korzystający ze zbiorów Wypożyczalni ponoszą odpowiedzialność za stan wypożyczonych materiałów bibliotecznych i ich terminowy zwrot.
- W razie zagubienia lub zniszczenia wypożyczonej książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić identyczny egzemplarz.
- W przypadku braku możliwości zwrotu identycznego egzemplarza obowiązuje wpłacenie ekwiwalentu pieniężnego w wysokości ustalonej przez Komisję ds. Wyceny i Selekcji Księgozbioru lub odkupienie innego tytułu wskazanego przez Komisję.
V. PRZEPISY KOŃCOWE
- Czytelnik niestosujący się do przepisów ujętych w Regulaminie Wypożyczalni może być okresowo, a w wyjątkowych wypadkach na stałe, pozbawiony prawa do korzystania z Wypożyczalni.
- Absolwenci i pracownicy UR odchodzący z Uczelni powinni uzyskać potwierdzenie rozliczenia się z Biblioteką na karcie obiegowej (po zwrocie wszystkich książek i uregulowaniu zobowiązań finansowych). Przy podbiciu karty obiegowej wymagane jest okazanie dowodu osobistego.
W kwestiach spornych decyzja należy do Dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego.