E-booki

-A A +A

Biblioteka UR oprócz tradycyjnych wydawnictw zwartych poleca także kolekcje książek elektronicznych. Są to: czytelnia on-line Ibuk Libra, elektroniczna wypożyczalnia NASBI, e-booki na platformie EBSCO, monografie umieszczone w Serwisie Informacji Prawnej LEX oraz kolekcja książek elektronicznych wydawnictwa Springer.

 


Ibuk Libra to pierwsza i największa w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim, publikowanych przez najważniejsze polskie wydawnictwa naukowe, m.in.: Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne i inne. Subskrypcja wykupiona przez Bibliotekę umożliwia dostęp do około 1.000 publikacji.

W dostępie do zasobów nowością jest konieczność jednorazowego założenia osobistego konta myIbuk, umożliwiającego użytkownikowi korzystanie z zaawansowanych funkcji do pracy z tekstem (dodawanie zakładek, zaznaczanie fragmentów tekstu, wprowadzanie własnych notatek i ich udostępnianie) oraz czytanie publikacji na urządzeniach mobilnych (komputer, tablet, telefon).

Wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecane jest używanie aktualnej wersji przeglądarek Firefox, Google Chrome, Safari i Internet Explorer 10. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

 

Wejście do bazy Ibuk Libra:

Informacje techniczne: PDF

Materiały pomocnicze

 

UWAGA! Z bazy Ibuk Libra można korzystać bezpośrednio z komputerów sieci uczelnianej lub z dowolnego komputera przez serwer PROXY.

 

Prawie wszystkie tytuły z kolekcji są dostępne także w formie tradycyjnej w zbiorach Biblioteki UR. Informacja o wersji elektronicznej umieszczona jest w opisie bibliograficznym danej książki.

 

 


Naukowa Akademicka Sieciowa Biblioteka Internetowa (NASBI) to internetowa wypożyczalnia książek elektronicznych polskiego wydawnictwa HELION. Baza umożliwia dostęp online do 40 publikacji z takich dziedzin jak informatyka i programowanie.
 

Dostęp do platformy:
 

 

Lista dostępnych tytułów


Z każdego tytułu może korzystać jednocześnie 5 Użytkowników.
 

Aby skorzystać z publikacji na platformie NASBI należy:

1) Wejść na stronę nasbi.pl.
2) Założyć osobiste konto w bazie (Zarejestruj się).
3) Potwierdzić założenie konta klikając link aktywacyjny przesłany na podany w formularzu rejestracyjnym adres email.
4) Zalogować się do NASBI.
5) Po odnalezieniu właściwej publikacji wybrać opcję Pożycz widniejącą obok tytułu (przed wypożyczeniem można zapoznać się z częścią tekstu publikacji wybierając opcję Czytaj fragment). Po kliknięciu opcji Pożycz książka wędruje na półkę Użytkownika (górne menu). Pozostanie tam przez 7 dni (Użytkownik może ją wcześniej "zwrócić" używając opcji Oddaj).

 

Wypożyczalnia NASBI jest dostępna z komputerów w sieci uczelnianej oraz z komputerów domowych w ramach zdalnego dostępu do E-źródeł przez PROXY.


Academic Complete na platformie ProQuest Ebook Central (dawniej ebrary) – zawiera ponad 137 800 tytułów następujących wydawców: Wiley Blackwell, Elsevier, Wolters Kluwer, Taylor&Francis, Emerald, McGraw Hill, Sage, Springer, Cambridge University Press, Oxford University Press, oraz więcej wydawnictw najlepszych uniwersytetów na świecie.

Kolekcja składa się z następujących sekcji:
•    Biznes (ponad 20,700 tytułów)
•    Nauka i technologia (ponad 28,000 tytułów)
•    Sztuka (ok 8,000 tytułów)
•    Historia (ponad 34,700 tytułów)
•    Literatura i językoznawstwo (ok 21,000 tytułów)
•    Prawo (ok. 11,000 tytułów)
•    Zdrowie i medycyna (ok. 12,000 tytułów)
•    Religia i filozofia  (ok. 15,000 tytułów)
•    Nauki społeczne (ponad 21,700 tytułów)
•    Edukacja (ok. 5,900 tytułów)

Platforma ProQuest Ebook Central daje możliwość zarządzania wybranym tekstem, drukowania do 40% książki oraz kopiowania – 20%, stosowania zakładek, dzielenia się ze znajomymi wybranymi fragmentami tekstów.
 

Wejście na platformę ProQuest Ebook Central:

Centrum treningowe ProQuest

Baza jest dostępna z komputerów w sieci uczelnianej oraz z komputerów domowych w ramach zdalnego dostępu do e-źródeł.
 


eBook Academic Collection jest obszerną multidyscyplinarną bazą naukową książek elektronicznych, zawierającą ponad 123 tys. książek pełnotekstowych z różnych dziedzin wiedzy, takich jak: sztuka i architektura, pedagogika i edukacja, historia, prawo, literatura i krytyka literacka, filozofia, nauki polityczne, psychologia, religia, nauki społeczne, nauczanie języków, biznes i ekonomia, nauki medyczne, nauki ścisłe i techniczne, informatyka. Książki są dostępne nie tylko w języku angielskim, ale i w innych językach, m.in. niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim.

Kolekcja została umieszczona na platformie EBSCOhost i dostęp do niej jest taki sam jak do pozostałych baz EBSCO. Niewątpliwą zaletą dla użytkowników jest więc zintegrowanie książek i baz na tej samej platformie EBSCOhost, dzięki czemu użytkownicy mogą prowadzić wyszukiwania w połączonych zbiorach książek elektronicznych i baz danych, a otrzymane rezultaty są wyświetlane na jednej liście wyników.

 

Dostęp do bazy:

(po kliknięciu w link EBSCOhost Web należy wybrać bazę eBook Academic Collection)

 

Baza eBook Academic Collection jest dostępna z komputerów w sieci uczelnianej oraz z komputerów domowych w ramach zdalnego dostępu do e-źródeł.


 

Dostępny w sieci uniwersyteckiej Serwis Informacji Prawnej LEX oferuje nie tylko ustawy i akty prawne, ale także bogatą kolekcję monografii.
 

 Wejście do systemu LEX:

Aby skorzystać z wybranej książki należy w Bazie Wiedzy wybrać Wykładnię, a następnie Monografie:

  

 

 


 

Baza Springer oprócz czasopism elektronicznych posiada również kolekcję książek elektronicznych, która obejmuje: 

  • kolekcję 9983 anglojęzycznych książek elektronicznych wydanych w latach 2009-2011 oraz 58 wydawnictw encyklopedycznych
  • archiwa serii ksiażkowych, w tym 17 serii od pierwszego wolumenu do rocznika 2008
  • 9 serii z archiwami z lat 1997-2008
  • pełną kolekcję 3009 książek elektronicznych wydanych przez Springera w roku 2005

 


 

W internecie dostępne są także legalne darmowe kolekcje e-booków:

POLSKIE

Wolne Lektury:
http://wolnelektury.pl

Biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska; oferująca lektury szkolne i inne książki. Lektury są uzupełnione o komentarze i - dla wygody uzytkownika - udostepniane w kilku formatach (w tym niektóre w mp3 - do odsłuchania).

Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl

Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby polskich bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie archiwa, muzea i ośrodki badawcze.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona:
http://polona.pl

Bbiblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Otwórz Książkę:
http://otworzksiazke.pl

Cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych - przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.

Polskie książki w Feedbooks.com:  http://www.feedbooks.com/list/1915   

Lista darmowych polskich e-booków dostępnych w Feedbooks.com; w serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek.


ZAGRANICZNE

Europeana:
http://europeana.eu 

Jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i innych. Wśród zasobów można znaleźć między innymi pamiętniki, czasopisma, listy i książki z całej Europy.

Project Gutenberg:
http://gutenberg.org

Pierwszy w Internecie zbiór darmowych, pełnych e-booków. Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.

Google Books:
http://books.google.com/books

Projekt firmy Google, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej. Na stronie znajduje się wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce. Niektóre materiały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.

Open Library:
http://openlibrary.org/

Internetowy katalog książek oraz e-książek. Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bibliotekach (głównie amerykańskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie e-­booków.

Directory of Open Access Books: www.doabooks.org

Przewodnik po otwartych książkach DOAB, gromadzący opracowania naukowe i popularnonaukowe z wielu dziedzin wiedzy, publikowane u różnych wydawców.