Co to jest fotokod?

-A A +A

Ten dziwny kwadracik, który widoczny jest na stronie głównej Biblioteki UR to fofotokod, zwany też QR kodem (ang. QR tj. quick response), który wykorzystywany jest w usługach mobilnych tj. takich, do których dostęp możemy mieć za pośrednictwem smartfona lub telefonu komórkowego wyposażonego w aparat fotograficzny.

W takim fotokodzie zakodować można różne informacje np. wizytówkę, dane adresowe, link do zasobów internetowych itp. My zakodowaliśmy w nim odnośnik do strony Biblioteki UR w wersji mobilnej.

Dzięki zczytaniu fotokodu telefonem komórkowym można uzyskać szybki dostęp do konkretnych treści i usług.

Jak korzystać z fotokodu?

  • najpierw należy w telefonie komórkowym zainstalować bezpłatną aplikację do zczytywania QR kodów
    • w zależności od systemu operacyjnego, na którym pracuje nasz telefon zainstalować można następujące przykładowe aplikacje: UpCode (Symbian), QReader (iOS na iPhone'a), QR Droid (Android)
  • następnie skierować "obiektyw" telefonu na QR kod i aplikacja automatycznie zeskanuje fotokod i przeniesie nas na mobilną witrynę Biblioteki UR. 

Zachęcamy wszystkich do eksperymentowania i zabawy z fotokodem BUR. QR kody coraz cześciej obecne są w działaniach reklamowych i marketingowych, tak więc naprawdę warto zainstalować aplikację i odkrywać nowe możliwości i obszary  usług mobilnych.