Bibliotekarze pomagają

-A A +A

Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego nie są obojętni na losy innych, a kiedy sytuacja dotyczy książek i edukacji potrafią wykazać się dobrą wolą i naprawdę wspomóc potrzebujących. W tym roku dzięki inicjatywie bibliotekarzy wsparcie uzyskała, poszkodowana podczas powodzi, Powiatowa i Miejsca Biblioteka Publiczna w Ropczycach, a także szkółka polska działająca przy Domu Polskim w Styrczy (Mołdawia).

W

czerwcu 2009 r. powódź nawiedziła wiele miejscowości województwa podkarpackiego oraz poczyniła ogromne straty w księgozbiorze Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ropczycach. Zniszczonych zostało ponad 10 tys. woluminów książek, a biblioteczne pomieszczenia musiały przejść niezbędną renowację i remont. Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowili pomóc placówce i przeprowadzili w swoim gronie zawodowym zbiórkę darów dla poszkodowanej książnicy

W sumie pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego zebrali i przekazali Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ropczycach ponad 1000 woluminów książek. Wśród książek znalazły sę dzieła reprezentujące kanon literatury polskiej, a także wydawnictwa slównikowe i encyklopedyczne. Nie zabrakło też książek dla młodzieży i dorosłych, a także zwykłych "czytadeł" niezbędnych na wyposażeniu biblioteki publicznej.  


Pomoc dla poszkodowanej powodzią Biblioteki w Ropczycach to niejedyna akcja, którą zainicjowali i przeprowadzili pracownicy Biblioteki UR. W ramach obchodzonego w maju 2009 r. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla Domu Polskiego w mołdawskiej wiosce Styrcza.

Dom Polski organizuje szkółkę języka i historii polskiej dla dzieci mieszkańców Styrczy - prowadzenie takiej działalności wymaga środków finansowych, pomocy szkolnych i naukowych oraz podręczników. Akcja przeprowadzona w BUR miała na celu zebranie pieniędzy oraz książek w języku polskim, a także podarunków dla dzieci i młodych uczniów. Przez miesiąc w Bibliotece UR wystawiona była puszka na dowolne datki, a sami pracownicy postarali się uzbierać dodatkowe upominki. Wsparcia udzieliła m. in. rzeszowska firma RESGRAPH, która przekazała mołdawskim dzieciom paczkę z prezentami i artykułami szkolnymi.

W sierpniu 2009 r. podczas pobytu w Mołdawii bibliotekarze - inicjatorzy zbiórki osobiście przekazali uzbierane dary oraz pieniądze (421 $) przedstawicielom Domu Polskiego w Styrczy. Pieniądze przeznaczone zostały na organizację wyjazdu uczniów ze Styrczy do zielonej szkoły w Polsce, w woj. wielkopolskim.